İl Müdürümüz Suat KENÇ, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası münasebetiyle mesaj yayımladı.

        Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Suat KENÇ, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajında, "1921 senesinde bir trafik kazası neticesi görme duyusunu yitiren bir fotoğrafçı, etrafındakilerin kendisinin görme engelli olduğunu anlaması ve dikkat çekici olması amacıyla bastonunu beyaza boyayarak, Londra sokaklarında dolaşmaya başlar.
        Bu tecrübe o denli başarılı olur ki, 1931 yılında Fransa’daki bir sivil toplum kuruluşu, görme engellilerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston ismiyle simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve görme engellilerin kullandığı baston, beyaz baston olarak hatırlanmaya başlar. Böylelikle 7-14 Ocak tarih aralığını kapsayan hafta Beyaz Baston haftası olarak ilan edilmiştir.
      Engelli olmanın hiç kimsenin kendi tercihi ile seçeceği bir durum olmadığını, bugün sağlık problemi olmayan kişinin yarın çeşitli nedenlerle engelli olmama garantisi bulunmadığını belirten KENÇ, Bakanlığımızın Ulusal Erişilebilirlik Standartları kapsamında erişilebilir yaşam alanları için sürdürdüğümüz çaba ve hizmet, engelli bireylerin hayatın her alanına tam katılımları sağlanıncaya kadar devam edeceğini ifade ederek görme engelli vatandaşlarımızın Beyaz Baston Haftası’nı kutluyorum.” dedi.

 

Sonraki Sayfa: Kahraman şehidimiz Fethi Sekin’i Binler Uğurladı.

Önceki Sayfa : Kahraman Şehidimiz Ömer Halisdemir’in Babasından İl Müdürümüz Suat KENÇ’e Anlamlı Ziyaret.