İl Müdürümüz Suat KENÇ'in 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

     3 Aralık günü, Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilmiş olup engelli bireylere yönelik toplumsal farkındalığı arttırması açısından çok önemli bir tarihtir. Engelli bireylerin yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar her geçen gün biraz daha artmaktadır. Engelli bireylere dönük fırsat eşitliğini arttırmak için gerçekleştirilecek her türlü uygulama, bu bireylerin toplumsal hizmetlerden ve haklardan eşit bir biçimde faydalanmasını sağlayacaktır. Aile ve Sosyal İl Politikalar İl Müdürlüğü olarak, bu bilinçle hareket etmekte; eğitim, sağlık, spor, kültür, sanat gibi alanlardan ulaşım, psikolojik ve sosyal destek, iş ve mesleki rehabilitasyona kadar birçok alanda onlara destek vermekteyiz.
    Bu bağlamda her türlü gelirleri toplamı esas almak suretiyle kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç engellilerimize verilen bakım hizmetlerinden 2015 tarihi itibariyle 4883 kişi yararlanmaktadır. Engellilerimize yönelik 118 erkek engellimiz Hazar Baba Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde, 60 Engelli bayanımız Beyyurdu Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğünde kalmakta olup, 210 engellimiz ise İl Müdürlüğümüze bağlı özel bakım ve rehabilitasyon merkezlerine yerleştirilmiştir.
      Engellilerimizin gerek iş gerek eğitim gerekse sosyal hayatlarında daha aktif bir yaşam sürmeleri en doğal haklarıdır. İl Müdürümüz Suat KENÇ yaptığı açıklamada “Unutmayalım ki, Her birimiz birer engelli adayıyız. Her an kolumuzu, ayaklarımızı, zihnimizi kaybedebiliriz, ruhsal bozukluklar yaşayabiliriz. Ne olur sakın yüreklerimize engel koymayalım, anlayışlarımıza engel koymayalım. Fiziksel ve zihinsel engeller insanın elinde olmayan şeyler, kaza kader sonucu olan şeyler. Ancak bizler, eğer engellilerin bu hayatta yardımcıları olmazsak, bu hayatta mücadelelerine destek olmazsak, onların da bizim gibi sosyal sorumluluklarını yerine getirebilmeleri anlamında üzerimize düşeni yerine getirmezsek, biz bu vebalin altından kalkamayız."dedi.
    Engelli vatandaşlarımızın daima yanlarında olduğumuzu belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini saygıyla selamlıyorum.                                                                                                                Suat KENÇ
                                                                       Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü

 


Sonraki Sayfa: Aday Memurlarımız İçin Yemin Töreni Düzenlendi.

Önceki Sayfa : Hazar Baba Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde “İnsan İlişkileri ve Halkla İlişkiler” Konulu Eğitim Verildi.